Norwid był poetą drugiego pokolenia romantyków. Pisarz miał bardzo silne poczucie zarówno przynależności pokoleniowej jak i odrębności swojej generacji. Doświadczenia losów generacji własnej i poprzedniej, a także przekonanie o ich zmarnowaniu i przemyślenia na ten temat zaważyły na poglądach poety. Były one na tyle oryginalne, że aż niezrozumiałe dla współczesnych co stało się przyczyną niepopularności poety za życia. Jedną z wyróżniających się odrębności poezji Norwida była głęboka intelektualna jej warstwa, dominująca nad emocjonalną (rzecz w Romantyzmie niesłychana). Był on poetą-myślicielem czy też poetą-filozofem, obdarzonym bystrym, analitycznym umysłem, patrzącym krytycznie na świat. Z tego między innymi powodu potomność nadała mu przydomek poety myśli. Tematykę jego utworów stanowią głębokie rozważania na ważkie ówczesne tematy będące przedmiotem publicznych dyskusji. Opinie Norwida nie przysparzały mu zwolenników. Interesujące go zagadnienia, choć współczesne mu, rozważał w ponadczasowym, uniwersalnym wymiarze. Podobnie jak innych Romantyków (choć nieco w inny sposób) cechował go humanizm. Warto wymienić zakres zainteresowań Norwida. Mówił on między innymi o: roli i miejscu człowieka w historii i ich wzajemnych zależnościach; o własnym wzorcu patrioty; o opozycji pojęć naród-społeczeństwo; o swym rozumieniu Ojczyzny; o swoich rodakach; o roli sztuki i artysty; o swych poprzednikach; o wielkich ludziach swej epoki, a także o wielu innych kwestiach. Szczegółowe rozważanie jego poglądów nie leży w temacie pracy. lecz warto zauważyć, że wszystkie jego opinie stanowiły polemikę z romantycznym dziedzictwem (kolejny powód wyobcowania).
Jednakże ciekawszym aspektem intelektualizmu norwidowskiej poezji (mimo iż tematyka stanowi bezsporny na nią dowód) są założenia jego poetyki.
Stanowiły one jedno ze źródeł konfliktu Norwida z publicznością i krytyką. Zbiór "Vade-mecum" stanowił programowy wyraz niechęci poety do liryki łatwej, lekkiej i przyjemnej, odwołującej się do powierzchownych odczuć i wzruszeń. Norwid narzekał na nawyk Polaków do "czytań łatwych i pisań lekkomyślnych". M. Jastrun pisał: "Chodziło tu nie tylko o zmianę formy, ale o coś więcej: o przeobrażenie wyobraźni czytelnika, o uderzenie w jego sentymenty, w jego tradycyjne pojmowanie poezji w potocznym tego słowa znaczeniu. Norwid wierzył, że jego >>Vade-mecum<< jest ujawnieniem nowej rodzącej się formy świadomości narodowej, że jest uderzeniem w antyintelektualizm literatury, w marazm umysłowy społeczeństwa polskiego". Tak więc podobnie jak i inni romantycy stawiał sobie Norwid wielkie cele i wierzył w swoją moc kreacji społeczeństwa polskiego. Chciał stworzyć sobie nowego odbiorcę (który byłby też zapewne jednocześnie wcieleniem ludzkich i obywatelskich cnót według jego pryncypiów), do pewnego stopnia znawcę, niemal krytyka (o tych ostatnich wyrażał się niepochlebnie, wskazując na to, że wyręczają leniwych czytelników). Jednocześnie kpił niemiłosiernie z przeciętnego czytelnika, który był dla niego wyłącznie tępawym, intelektualnym snobem, często nie zachowującym nawet pozorów niezbędnego zdaniem Norwida szacunku dla sztuki (ze względu na jej rolę i wagę - "Promethidion"). Za profana uważał, szlacheckiego zwykle, "intelektualistę", który "lubi po powrocie do domu tak dumać i nogi moczyć, i słuchać jak mu żona gra na fortepianie Chopina".
Norwid - poeta myśli - ewa (niewiasta2 {at} o2.pl) mam prośbę,moglibyście nie obrażać tak zacnego poety,jakim był norwid?
Norwid - poeta myśli - naturel* () ehs..ciężka sprawa z tym Norwidem...wkopałam się troche z tematem pracy na próbną maturkę...ale w sumie to wolę sie troszke pomęczyć z głeboką myślą i nowatorstwem Norwida niż analizować utwory Mickiewicza czy Slowackiego.
Norwid - poeta myśli - iza () Zależy, kto czego potrzebuje. Dla mnie uwagi zawarte w tej pracy były niezastąpione w zrozumieniu myśli poety.
Norwid - poeta myśli - Studentka filologii polskiej () Do Mateusza: Drogi Mateuszu podziwiam Twoje zacięcie do Norwida, ale raczę twierdzieć,że Twoja wiedza o niem jest nader skromna a Twój komentarz do wypowiedzi innych jest raczej nadinterpretacją niźli trzeźwym spojrzeniem na zdanie ogółu. Jednym słowem, pierdolnij się w łeb zanim znów napiszesz takie głupoty. pozdrawiam.
Norwid - poeta myśli - tygrys () zgadzam sie z przedstawionymi komentarzmi.Jakby Norwid zyl to niezaznal by spokoju!!!
Norwid - poeta myśli - Asia () stronka niezla, a Norwida nie lubie, jego poezja jest trudna i nie podoba mi sie... Ale pozdro dla prowadzacego te stronke;)
Norwid - poeta myśli - irena kurkiewicz () norwid był pedałem i walił gruche w toalecie damskiej
!!!!!!!!!!!
Norwid - poeta myśli - mateusz (lenarcik91 {at} vp.pl) teraz poniższe
Norwid - poeta myśli - mateusz (lenarcik91 {at} vp.pl) powyższe opinie sa pozbawione sensu co za przygłupy je pisały jak by im się chciało przeczytać coś o nim na tej stronie to by zrozumieli ze są nie inteligentni i ze to poprostu zwykli głupi ludzie a niektórzy z nich nie umieją pisać dzieći nauczcie się pisać a dopiero potem oceniajcie geniusza jakim był Norwid!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Norwid - poeta myśli - nuwolletta () wrazliwe spojrzenie, glebia duszy, krytyczne oko i zal do ludzi ktorzy nie chca otworzyc oczu i serca na swiat co nas otacza.